para siedząca na podłodze i przybijająca sobie piątke w rękawicach do sprzątania
Obowiązki porządkowe warto dzielić przede wszystkim ze współmałżonkiem czy partnerem | fot.: stock.adobe.com

Jak ułatwić sobie dbanie o porządek w mieszkaniu? Oto kilka sprawdzonych porad!

Zdecydowana większość z nas bardzo nie lubi sprzątać. Jest to czynność, która zabiera wiele czasu, jest rutynowa i powtarzalna. Jednocześnie bardzo lubimy mieszkać w schludnych i uporządkowanych wnętrzach. Jeśli więc ktoś nie chce korzystać z usług firm zewnętrznych, powinien poznać kilka sposobów na łatwe i skuteczne sprzątanie domu.

Dobry plan

Podstawą sprzątania jest dobry plan. Warto przygotować sobie rozpiskę, gdzie będzie wyszczególnione, co konkretnie sprzątamy raz w tygodniu, raz na miesiąc a co raz na kwartał. Taki plan powinien być jak najbardziej realny a nie przesadnie optymistyczny. Jeśli zapiszemy, że co miesiąc myjemy okna to z dużym prawdopodobieństwem tego nie wykonamy.
Takie rozpisanie harmonogramu, gdzie podajemy, co konkretnie sprzątamy np. w sobotę jest bardzo przydatne, bo zamiast tracić czas przeskakując z czynności na czynność i zastanawiać się, co dalej po prostu zerkamy na listę.

Pochowaj niepotrzebne przedmioty

Na sprzątanie mieszkania składa się bardzo dużo czynności. Część nich jest bardzo czasochłonna i nie daje widocznego efektu. Przykładem może być sprzątanie szuflad, które oczywiście raz na jakiś czas trzeba wykonać. Są jednak czynności, które zajmą stosunkowo niewiele czasu a jednocześnie sprawią, że mieszkanie szybko będzie wyglądało dużo lepiej. Warto, więc zacząć od pochowania nieużywanych przedmiotów. Chodzi tu przede wszystkim o schowanie do szaf ubrań pozostawianych w nieodpowiednich miejscach. Na wierzchu bardzo często mamy także różne dokumenty i rachunki, które powinny trafić na swoje miejsce. Zupełnie niepotrzebnie pozostawiamy na widoku często takie rzeczy jak paragony czy opakowania, które bez przeszkód możemy wyrzucić.

Korzystaj z domowych ułatwiaczy

Na rynku mamy cały szereg przedmiotów i preparatów, które ułatwią nam sprzątanie. Warto wiec kupić sobie dobrego mopa czy odkurzacz do okien. Oprócz tego przydadzą się magiczne gąbki i skuteczne środki czyszczące. Dostępne są także środki przyspieszające prasowanie czy płyny do czyszczenia pralki. Bardzo dobrym wynalazkiem jest także odkurzacz ręczny, którym możemy szybko posprzątać na przykład po śniadaniu, gdy dzieci pozostawiły okruchy.

Deleguj obowiązki

Jeśli nie mieszkasz sam to sprzątanie jest czynnością, którą należy podzielić wśród wszystkich domowników. Nawet małe dzieci mogą mieć swoje niewielkie obowiązki i od młodych lat powinny nabierać odpowiednich nawyków. Obowiązki porządkowe warto dzielić przede wszystkim ze współmałżonkiem czy partnerem. Niektóre czynności można wykonywać wspólnie i wtedy praca odbywa się dużo sprawniej.

Segregacja

Domowemu porządkowi sprzyja wyznaczenie stałym miejsc dla poszczególnych przedmiotów. Gdy coś nie ma swojego miejsca, to często kilkakrotnie przekładamy to i nadal pozostaje na wierzchu. Korzystajmy, więc z takich ułatwień jak segregatory na dokumenty czy pudełka i kosze na zabawki. Wtedy szybciej znajdziemy to, co jest nam potrzebne a i sprzątanie będzie szybsze, bo łatwiej jest podnieść pudełko z zabawkami niż przenosić każdą z nich osobno.

Jak widać, utrzymanie porządku w domu jest jak najbardziej możliwe i wcale nie oznacza, że ciągle musimy sprzątać. Warto ustalić sobie dobry harmonogram i dbać o systematyczność, bo wtedy sprzątanie będzie krótsze i przyjemniejsze.

AMU

About admin

Check Also

świąteczne wianki

DIY: tworzenie świątecznych dekoracji wnętrz: kreatywne projekty do zrobienia w domu

Tworzenie własnych dekoracji świątecznych może być nie tylko oszczędnością, ale także doskonałą okazją do spędzenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *