Kobieta prowadząca wózek dziecięcy zimą
Dobry wózek to taki, który gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo | fot.: stock.adobe.com

Wybieramy wózek dla dziecka. Jakie rozwiązania mogą Cię zainteresować, a które warto dobrze przemyśleć?

Wózek dziecięcy to niezbędne wyposażenie każdej rodziny. Wybór najlepszego modelu jest trudny, zwłaszcza jeśli kupujemy go po raz pierwszy. Jakie funkcje są niezbędne, a czego lepiej unikać? Oto najważniejsze wskazówki.

3 w 1 – niebezpieczna oszczędność

Zdecydowanie najwięcej rodziców decyduje się na zakup wózka 3 w 1. Jest to zestaw składający się ze gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego, oraz kompatybilnego z nimi stelaża. Taki zakup jest najprostszy i najtańszy. Wystarczy wybrać producenta i model. Niestety foteliki w tych zestawach nie zawsze są bezpieczne. Nie wszystkie zostały porządnie przetestowane. Jeżeli sklep oferuje w zestawie 3 w 1 fotelik ze wszystkimi certyfikatami (m.in. ADAC) – świetnie. Jeśli jest to po prostu „fotelik”, nie ma podanej nazwy czy modelu – lepiej darować sobie taki rodzaj oszczędności.

Stelaż i jego składanie

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przeglądając wózki dziecięce jest stelaż i koła. Intuicyjnie większość osób wybiera duże amortyzowane koła – to gwarancja mobilności i ograniczenia wstrząsów. Jeśli jednak poruszamy się głównie w mieście, po mniej lub bardziej równych chodnikach, nie warto wybierać największych kół, ponieważ będą ciężkie. Waga ma duże znaczenie jeśli chodzi o stelaż. Ta część musi być solidna, ale nie kosztem dużej wagi. Trzeba wziąć pod uwagę, że wózek od czasu do czasu będzie trzeba podnieść z dzieckiem w środku.

Druga sprawa to składanie stelaża. Świetnie jeśli można to zrobić w pojedynkę, jednym płynnym ruchem. Ale trzeba upewnić się, czy mechanizm nie jest tak czuły, że stelaż może złożyć się przypadkiem. Jeśli nie można tego sprawdzić fizycznie – wystarczy poczytać komentarze na forach. Złożony stelaż powinien też zajmować jak niewiele miejsca. Doskonałym rozwiązaniem są odczepiane koła. Gdy jest możliwość zapakowania wózka do samochodu na próbę, warto z niej skorzystać. Nie każdy wózek zmieści się do małego bagażnika.

Kwestia torby czy kosza na stelażu (pomiędzy kołami, pod dzieckiem) wydaje się drobiazgiem. O funkcjonalności tego gadżetu przekonali się wszyscy, którzy chociaż raz byli z dzieckiem na zakupach. Opłaca się wybrać model z dużą, zamykaną torbą, z usztywnianym dnem.

Wybór wzoru a ochrona przed słońcem

Wiele rodziców zgodzi się, że przy wyborze pierwszego wózka często zapomina się o tym, że powinien chronić dziecko przed promieniami UVA i UVB. W dobrych wózkach stosuje się tkaniny, które taką ochronę zapewniają. A informacja o tym, będzie podana na stronie producenta i na samym wózku. Nie każdy piękny wzór i kolor tapicerki będzie ochraniał przed słońcem. Wybierając fakturę i kolory niestety trzeba myśleć także o tym, jak wiele przygód przeżyje ten dziecięcy pojazd. Wszystkie jasne i pastelowe wózki są piękne, ale wyczyszczenie ich może stanowić wyzwanie.

Dobry wózek to taki, który gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo. Wcale nie trzeba wydawać na niego kilku tysięcy złotych. Wózek musi się też podobać, bo będzie stałym elementem wszystkich spacerów przez kilka następnych lat.

BŁA

About admin

Check Also

aktywność fizyczna

Znaczenie aktywnego wypoczynku

Aktywny wypoczynek, polegający na łączeniu relaksu z aktywnością fizyczną, jest istotnym elementem zdrowego stylu życia. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *