Kobieta prowadząca wózek dziecięcy zimą
Dobry wózek to taki, który gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo | fot.: stock.adobe.com

Wybieramy wózek dla dziecka. Jakie rozwiązania mogą Cię zainteresować, a które warto dobrze przemyśleć?

Wózek dziecięcy to niezbędne wyposażenie każdej rodziny. Wybór najlepszego modelu jest trudny, zwłaszcza jeśli kupujemy go po raz pierwszy. Jakie funkcje są niezbędne, a czego lepiej unikać? Oto najważniejsze wskazówki.

3 w 1 – niebezpieczna oszczędność

Zdecydowanie najwięcej rodziców decyduje się na zakup wózka 3 w 1. Jest to zestaw składający się ze gondoli, spacerówki i fotelika samochodowego, oraz kompatybilnego z nimi stelaża. Taki zakup jest najprostszy i najtańszy. Wystarczy wybrać producenta i model. Niestety foteliki w tych zestawach nie zawsze są bezpieczne. Nie wszystkie zostały porządnie przetestowane. Jeżeli sklep oferuje w zestawie 3 w 1 fotelik ze wszystkimi certyfikatami (m.in. ADAC) – świetnie. Jeśli jest to po prostu „fotelik”, nie ma podanej nazwy czy modelu – lepiej darować sobie taki rodzaj oszczędności.

Stelaż i jego składanie

Pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przeglądając wózki dziecięce jest stelaż i koła. Intuicyjnie większość osób wybiera duże amortyzowane koła – to gwarancja mobilności i ograniczenia wstrząsów. Jeśli jednak poruszamy się głównie w mieście, po mniej lub bardziej równych chodnikach, nie warto wybierać największych kół, ponieważ będą ciężkie. Waga ma duże znaczenie jeśli chodzi o stelaż. Ta część musi być solidna, ale nie kosztem dużej wagi. Trzeba wziąć pod uwagę, że wózek od czasu do czasu będzie trzeba podnieść z dzieckiem w środku.

Druga sprawa to składanie stelaża. Świetnie jeśli można to zrobić w pojedynkę, jednym płynnym ruchem. Ale trzeba upewnić się, czy mechanizm nie jest tak czuły, że stelaż może złożyć się przypadkiem. Jeśli nie można tego sprawdzić fizycznie – wystarczy poczytać komentarze na forach. Złożony stelaż powinien też zajmować jak niewiele miejsca. Doskonałym rozwiązaniem są odczepiane koła. Gdy jest możliwość zapakowania wózka do samochodu na próbę, warto z niej skorzystać. Nie każdy wózek zmieści się do małego bagażnika.

Kwestia torby czy kosza na stelażu (pomiędzy kołami, pod dzieckiem) wydaje się drobiazgiem. O funkcjonalności tego gadżetu przekonali się wszyscy, którzy chociaż raz byli z dzieckiem na zakupach. Opłaca się wybrać model z dużą, zamykaną torbą, z usztywnianym dnem.

Wybór wzoru a ochrona przed słońcem

Wiele rodziców zgodzi się, że przy wyborze pierwszego wózka często zapomina się o tym, że powinien chronić dziecko przed promieniami UVA i UVB. W dobrych wózkach stosuje się tkaniny, które taką ochronę zapewniają. A informacja o tym, będzie podana na stronie producenta i na samym wózku. Nie każdy piękny wzór i kolor tapicerki będzie ochraniał przed słońcem. Wybierając fakturę i kolory niestety trzeba myśleć także o tym, jak wiele przygód przeżyje ten dziecięcy pojazd. Wszystkie jasne i pastelowe wózki są piękne, ale wyczyszczenie ich może stanowić wyzwanie.

Dobry wózek to taki, który gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo. Wcale nie trzeba wydawać na niego kilku tysięcy złotych. Wózek musi się też podobać, bo będzie stałym elementem wszystkich spacerów przez kilka następnych lat.

BŁA

About admin

Check Also

lato z dziećmi

Wakacyjne przygody z dziećmi: odkrywanie zabaw z przeszłości, wspólne gotowanie i tworzenie nowych wspomnień

Wakacje to idealny czas na spędzenie jakościowych chwil z dziećmi. Oto kilka pomysłów, które mogą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *