labrador
Labrador a właściwie Labrador Retriver to pies, o którym marzy większość polskich dzieci | fot.: stock.adobe.com

Najczęściej wybierane rasy psów – dla kogo i jakich warunków okażą się odpowiednie?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i najpopularniejsze zwierzę domowe, które spotkać można w niemal każdym polskim domu. Mimo, iż psy liczą sobie dziesiątki niezwykle różniących się od siebie ras, to w naszym kraju od kilku lat można zauważyć pewną niezmieniającą się modę na konkretnych przedstawicieli psiego gatunku. Jakie są najczęściej wybierane rasy psów, jaka jest ich charakterystyka i dla kogo są one odpowiednie? Odpowiedź poniżej.

Labrador

Labrador a właściwie Labrador Retriver to pies, o którym marzy większość polskich dzieci. Moda na tę rasę trwa niezmiennie od kilkudziesięciu lat a hodowle rosną jak grzyby po deszczu. Labrador uważany jest za bardzo łagodne, niewymagające zwierzę, idealne do domu z dziećmi. W rzeczywistości są to psy, które łączą w sobie łagodność ale i niezwykłą żywiołowość. Lubią aktywność, a woda to ich drugi dom dlatego nie przepuszczą kąpieli w żadnym napotkanym zbiorniku. Najlepiej sprawdzą się w domu z dużym ogrodem z właścicielem lubiącym aktywny tryb życia. Labradory są również idealne do pracy jako psi asystent osoby niewidomej lub niepełnosprawnej.

Yorkshire Terrier

Małe słodkie kuleczki szczekające głośniej niż niejeden duży pies, to kolejna z bardziej popularnych ras w Polsce. Yorki często traktowane są jak ozdoby, co jest sporym błędem, ponieważ jak większość terierów są to psy, które powstały by polować. Yorkshire Terrier ma silny instynkt, dlatego bardzo głośno broni swojego terytorium. Jest przy tym niezwykle oddanym towarzyszem, który potrafi być bardzo zazdrosny o swojego właściciela. Pies ten najlepiej czuje się w domu, gdzie nie ma innych zwierząt, u osób które będą poświęcać mu dużo uwagi. W przeciwnym razie York może stać się zazdrosny i agresywny.

Sznaucer miniaturowy

Kolejna niezwykle popularna w naszym kraju rasa to bliski kuzyn Yorków. Sznaucer to zwierzę niezwykle uparte, z dużym instynktem obronnym i łowieckim. Psy te nie lubi tresury, dlatego potrzebuje właściciela, który będzie wytrwały w  ich wychowaniu i będzie w stanie zachęcić je do nauki. Przy tym są to psy, które świetnie sprawdzą się jako towarzysze starszych dzieci, dla których są bardzo łagodne i oddane. Nie zawsze jednak są one na tyle cierpliwe by znieść zaczepki młodszych dzieci. Ich duży temperament wymaga sporego podwórka lub częstych spacerów.

Buldog Francuski

Ten mały piesek nazywany również prosiaczkiem jest niezwykle przyjaznym i dosyć leniwym towarzyszem. Z uwagi na częste problemy z układem oddechowym psy te nie lubią zbyt dużego ruchu dlatego idealnie sprawdzą się do mieszkań usytuowanych w blokach. Są niezwykle wesołe i oddane, szczególnie dzieciom. Nie posiadają zbytnio rozwiniętego instynktu a ich ugodowość sprawia, że łatwo poddają się nawet najmłodszym właścicielom. Są przy tym bardzo oddane i zrobią dla domowników niemal wszystko. Warto jednak pamiętać, że jest to rasa obciążona wieloma chorobami genetycznymi, dlatego jej posiadanie wiąże się z częstymi wizytami u weterynarza i równie częstymi kontuzjami.

MKA

About admin

Check Also

jajka na wielkanoc

Tradycje wielkanocne a wiosenne rytuały pogańskie

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednakże, wiele …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *