Frida Khalo swoim życiorysem mogłaby obdarować kilka malarek. Burzliwe było jej życie prywatne, burzyła konwenanse jej sztuka, bujna była jej uroda. Ta malarka nieustannie inspiruje swoimi losami badaczy biografii, miłośników malarstwa oraz krytyków sztuki. Warto spędzić nieco czasu na studiowaniu jej wyjątkowej biografii. Jest ona niezłą inspiracją dla twórców filmów oraz spektakli o tej wyjątkowej kobiecie.
Frida Kahlo i jej biografia
Frida Kahlo urodziła się w 1907 roku w Meksyku i zmarła w 1954 roku w Meksyku. Na świat przyszła w „Błękitnym Domu” i tam zmarła. Jej sztuka nawiązywała do kultury meksykańskiej oraz motywów indiańskich. Nazywana była sztuką naiwną, surrealistyczną, ludową. Artystka często przedstawiała cierpienie i ból, ponieważ chorowała i ucierpiała w czasie wypadku samochodowego w wieku kilkunastu lat. Najwięcej emocji budził jej związek z malarzem Diego Riverą, postacią równie dynamiczną i niezwykłą, budzącą wyobraźnie. Frida miała dwie siostry przyrodnie z pierwszego małżeństwa ojca oraz trzy siostry rodzone, żyła więc w dość licznej rodzinie. Jako nastolatka trenowała boks, co nie pasowało do wiotkiej, eterycznej niemal dziewczyny.
Jako nastolatka przeżyła wypadek samochodowy, który zdewastował jej podbrzusze i macicę, doprowadził do 35 operacji, które miały przywrócić jej zdrowy kręgosłup, uzdrowić prawą nogę i prawą stopę. To cierpienie znacząco zmieniło jej życie i aż do śmierci było jej wiernym towarzyszem.
Twórczość Fridy
Frida zaczęła tworzyć, gdy była w gipsie po operacji. Wówczas zaczęła malować portrety kobiet. Jej zbiory liczą 143 obrazy, pełne niezwykłej ekspresji. Pokazywała cierpienie, porody oraz walkę. Jej świat artystycznych przeżyć był niezwykły, pokazywała świat opanowany i rządzony przez mężczyzn oraz malowała cierpienie kobiet.
Frida i jej prywatność
W 1929 roku Frida poślubiła swojego nauczyciela i mistrza Diego Riverę, nie był to szczęśliwy związek, para kłóciła się i godziła, ale żyć bez siebie nie mogła. Rozwiedli się w 1939 roku, pobrali ponownie w 1940 roku. Później wyprowadzili się do osobnych mieszkań, ale w sąsiedztwie. Dzięki temu byli blisko. Oboje mieli romanse i nie byli sobie bynajmniej wierni.
Artystka zmarła w 1954 roku na zatorowość płucną, chociaż niektórzy twierdzą, że przedawkowała leki. Część życia spędziła na wózku, z powodu gangreny amputowano jej prawą nogę. Jej życie zatem było pełne zmagań ze zdrowiem oraz artystycznej ekspresji. Do dzisiaj postać artystki budzi wiele emocji oraz skrajnych poglądów, jednak jej sztuka nikogo nie pozostawia obojętnym. Warto obejrzeć obrazy tej twórczyni oraz zapoznać się z filmem pt. Frida. Ogrom cierpienia, niespełnienie w roli matki z powodu braku fizycznych możliwości, trudna miłość, zazdrość o siostrę, która romansowała z jej mężem – takie postaci budzą często skrajne emocje i uczucia. Jednak zanim zaczniemy osądzać Fridę Kahlo warto ją poznać, zrozumieć, spędzić czas nad jej obrazami. Wtedy łatwiej będzie dostrzec to, co ważne i niezwykłe. AGO