Carla Bruni pozostaje jedną z najpiękniejszych pierwszych dam świata | Georges Biard [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Carla Bruni – modelka, gwiazda pop, ikona mody

Gdy Francja zmienia swojego prezydenta, jednego można być pewnym: powszechne zaciekawienie będzie budzić  pierwsza dama. Pośród plejady nietuzinkowych i intrygujących żon prezydentów na pewno uwagę zwraca Carla Bruni – żona, byłej już głowy państwa, Nicolasa Sarkozy’ego.

Życie

Carla Bruni-Sarkozy – bo tak brzmi jej pełne nazwisko – urodziła się w Turynie 23 grudnia 1967 roku. Posiada dwa obywatelstwa, a mianowicie włoskie i francuskie, które otrzymała po wyjściu za mąż. Jest włoską modelką i piosenkarką. Ostatnio, po zakończeniu kariery modelki i po czasie prezydentury Sarkozy’ego, znów nagrywa świetny pop.

Chociaż miejscem jej urodzenia był Turyn to od piątego roku życia Francja stała się jej domem. Jej rodzice również zajmują się muzyką. Ojciec jest kompozytorem, zaś matka pianistką. W Szwajcarii kończyła szkołę średnią, lecz na dalszą naukę powróciła do Francji i wciąż w niej mieszka. Jest matką dwójki dzieci – chłopca i dziewczynki.

Modeling

Jej kariera modelki rozpoczęła się gdy Carla miała 19 lat. Już w latach 90. ubiegłego wieku zarabiała ponad 7,5 mld dolarów rocznie co uplasowało ją na szczycie czołówki modelek z całego świata. Na swoim koncie ma pokazy mody najsłynniejszych światowych projektantów (słynnych nawet w dzisiejszych czasach). Wśród nich znaleźli się między innymi Christian Dior, Versace czy Chanel. W czasie bycia modelką była w związkach z kilkoma znaczącymi postaciami na świecie. W ich gronie znalazł się nawet obecny prezydent Stanów Zjednoczonych – Donald Trump. Niestety w roku 1997, w wieku 30 lat oficjalnie zakończyła karierę modelki. Jej następnym zawodem stała się muzyka.

Piosenkarka

Muzyka dla Carli Bruni nie jest tylko jej drugim zawodem. To także jej pasja. Chociaż jej przygoda z modelingiem zakończyła się w 1997 roku, 5 kolejnych lat musiała spędzić na pracy z muzyką przed wydaniem pierwszego albumu. Nosił on tytuł „Quelqu’un m’a dit” i był wielkim europejskim sukcesem. Co więcej kilka filmów wykorzystało go jako swoją ścieżkę dźwiękową. Oficjalną nagrodę wręczoną piosenkarce z tej okazji była statuetka EBBA. Na kolejny tak wspaniały album trzeba było czekać następne 5 lat. 15 stycznia 2007 roku ukazała się płyta „No promises”, a zaledwie rok później „Comme si de rien n’était” – Carla była już wtedy pierwszą damą Francji. W ciągu tej „posady” wydała jeszcze jeden album „Little French Songs” w 2013 roku. Tym razem wydawca się zmienił i zamiast poprzedniego Naive, to Teorema wydało jej płytę. Gdy Francja w wyborach zmieniła swojego prezydenta, a Carla przestała być pierwszą damą, mogła w spokoju oddać się swojej pracy, a jednocześnie pasji. Efektem tego stała się wydana 6 października 2017 roku płyta „French Touch”. Płyta została wyjątkowo ciepło przyjęta i grana często także w Polsce.

Wydaje się, że Carla Bruni wciąż ma wiele do zrobienia w świecie muzyki. Jej wrażliwość, subtelne covery i francuski sznyt w piosenkach sprawiają, że była supermodelka ma szansę na stałe wpisać się do kanonu światowej popkultury.

JPA

About admin

Check Also

sukulenty kompozycje

Sukulenty w domu – jak pielęgnować i aranżować

Sukulenty cieszą się popularnością jako dekoracyjne rośliny domowe dzięki swojej różnorodności form, kolorów i łatwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *